Nowa praca Katarzyny Przezwańskiej w kolekcji Fundacji Sztuki Polskiej ING

| Fundacja Sztuki Polskiej ING

Podczas tegorocznej edycji Warsaw Gallery Weekend, Fundacja Sztuki Polskiej ING kupiła pracę do kolekcji. Nowym nabytkiem Fundacji została diorama Katarzyny Przezwańskiej „Wczesna polskość”.

Pracę doceniono za estetyczną wyrazistość, jak i inteligentne ujęcie tematu. Jej walorami są misterność wykonania, forma, która leży na styku malarstwa, scenografii i instalacji, a także wielość punktów odniesienia oraz możliwych ścieżek interpretacji. We „Wczesnej polskości” artystka porusza problemy takie jak teoria ewolucji, pojęcie antropocenu, kwestia ochrony środowiska czy pytanie o moment zawiązania się tożsamości narodowej.

- Pomysł na nagrodę Fundacji zrodził się z potrzeby podkreślenia roli prywatnego mecenatu sztuki w Polsce. Zakup dzieła wybranego na wystawach organizowanych w ramach prestiżowego Warsaw Gallery Weekend nie tylko stanowi wsparcie dla artystki i jej galerii – ale jest też symbolicznym zaproszeniem do rozpoczęcia kolekcjonowania. Siedemnastoletnie doświadczenie Fundacji Sztuki Polskiej ING pokazuje dobitnie, że opieka nad kolekcją sztuki jest wspaniałą przygodą – powiedziała Kamila Bondar, prezes Fundacji Sztuki Polskiej ING.

Zarząd Fundacji jednocześnie przyznał specjalne wyróżnienie artystce Dianie Lelonek za jej pracę „Center for Living Things”. Pracę można obejrzeć na stronie http://centerforlivingthings.com

- „Center for Living Things” to autorski projekt, który powstał z ambicji połączenia sztuki i nauk przyrodniczych. Celem, jaki przyświeca inicjatywie jest propagowanie wiedzy o formach współżycia pomiędzy przejawami życia a odpadami poprzez badanie i katalogowanie obiektów, które spełniają definicję „rzeczy żyjącej”. Projekt jest wzruszającym komentarzem, który odnosi się do zużywania i marnowania zasobów, ale i pojawiania się nowych form życia w symbiozie, która nie mogłaby powstać bez działalności człowieka. Nagroda pieniężna została przyznana z myślą o umożliwieniu młodej artystce kontynuacji swoich badań – oświadczyła Kamila Bondar, prezes Fundacji Sztuki Polskiej ING.

 

 

Materiały do pobrania